Právo na minimální přístřeší
  Hlavní stránka

 
Hlavní nabídka
Hlavní stránka
Podepsat petici
Leták ke stažení
Zobrazit podpisy
Soutěž o projekt
Kontakt
Administrátor
Počítadlo přístupů
Návštěvy včera: 0
Návštěvy dnes: 0
Návštěvy celkem: 56430
 
Petice za právo na minimální přístřeší PDF Tisk E-mail
Neděle, 20 květen 2007
Přejít na obsah
Petice za právo na minimální přístřeší
Strana 2
Strana 3

Petice za právo na minimální přístřeší

 

Vážení občané, jste na stránkách za Právo na minimální přístřeší. Níže uvádíme 10 důvodů proč věříme, že by mělo existovat právo na minimální přístřeší. Pokud s tím souhlasíte, můžete "podepsat" elektronickou petici zde 

Hledáme studenty stavebních profesí, kteří by se chtěli zúčastnit soutěže o nejlepší projekt typověho domu, který by sloužil jako přístřeší, více zde.

Leták ke ztažení zde. 


Tým za právo na minimální přístřeší 

 

10 důvodů proč by mělo existovat právo na minimální přístřeší nejen pro bezdomovce


  1. Dříve se lidé bez domova mohli uchýlit do stájí nebo do chlévů, dnes tato možnost téměř neexistuje. Vzhledem k rozvoji automobilismu už koně nejsou tolik potřeba a vzhledem k automatizované živočišné výrobě se stáje a chlévy běžně nevyskytují a tak tito lidé jsou často v horší situaci než zvířata.

  2. Stát a úřady velmi významnou měrou regulují možnost stavby byť jen malé boudy. I když by si tito lidé rádi svépomocí vytvořili nějakou chýši či boudu, je to pro ně legálně prakticky nemožné. Jestliže takto stát významnou měrou reguluje možnost vytvořit si přístřeší, jinými slovy velmi omezuje svobodu způsobu bydlení (což je na jednu stranu pochopitelné), je jeho povinností nabídnout jinou možnost.

  3. Člověk bez přístupu k teplé vodě a bez možnosti spát v nemrazivé místnosti se vystavuje mimořádně velkému zdravotnímu riziku. A tak tito lidé kromě toho, že nemají kde spát, často trpí nejrůznějšími ošklivými nemocemi – vředy atd.

  4. NE finanční pomoc, ale klíček od přístřeší. Poskytování finanční pomoci těmto lidem vůbec nepomůže, ale právě naopak. Peníze jsou díky jejich duševní slabosti často hned utraceny za alkohol či cigarety. Skutečnou pomocí by byl klíček od přístřeší - samostatné malé komůrky s WC a sprchou, (8m2, postel, sprcha s 50 l teplé vody denně, WC). Poznámka: Hledáme studenty stavebních profesí, kteří by se chtěli zúčastnit soutěže o nejlepší projekt typověho domu, který by sloužil jako přístřeší, více zde.

  1. Být bezdomovcem zpravidla neznamená jen nemít střechu nad hlavou, ale také nemít svůj domov. Proto je důležité, aby poskytnuté přístřeší (komůrku) mohl mít člověk svobodně sám pro sebe a vytvořit si tak částečně svůj domov. Verze pomoci formou ubytoven, kde je několik vzájemně cizích lidí na jednom pokoji, problém řeší jen částečně.

  2. Státní rozpočet ještě na tom vydělá. Měsíční náklady na samostatné přístřeší pro jednu osobu nejsou více než 1500,- Kč. Částku 1500,- Kč by platil stát. Zároveň by zredukoval složitý a drahý systém vyplácení mnoha sociálních dávek a podpor na bydlení a ponechal by jen právo na minimální přístřeší, státní rozpočet by pak ušetřil řádově několik miliard ročně. Například občan mající hrubý příjem 70 000.- Kč, který si postavil veliký rodinný dům (250 m2), dostává od státu celkově "příspěvek na bydlení" 3500 Kč měsíčně, který zahrnuje daňový odpočet úroků z hypotéky a státní podporu. Podporu na bydlení tak dostávají také lidé, kteří ji vůbec nepotřebují.

  3. Pokud bezdomovec požádá někoho o trochu potravin či ošacení, naprostá většina lidí ráda pomůže. Požádá-li však někoho o přístřeší, nevyhoví mu téměř nikdo. Proto je zbytečné, aby stát poskytoval peníze na jídlo a ošacení, v tomto si lidé pomohou sami. Co je však potřeba, je klíček od přístřeší, v tomto si lidé sami pomoci nedovedou.

  4. Každý z nás se může stát bezdomovcem. Není tajemstvím, že většina bezdomovců dříve žila běžným životem, ale okolnosti či životní tragédie jim vzaly natolik životní sílu, která vedla k ztrátě motivace, a tak skončili na ulici.

  5. Skutečná vyspělost a úroveň společnosti se nepozná jen podle výše HDP – hrubého domácího produktu nebo podle výše ekonomického růstu či průměrných platů, ale také podle toho, jak na tom jsou ti nejslabší.

  6. Zavedením práva na minimální přístřeší se pomůže nejen těm, kteří nemají kde hlavu složit (bezdomovců v ČR je asi 40 000 a stále jich přibývá), ale také těm, kteří žijí ve stresu, že takto skončí, jichž je mnohonásobně víc.

 

Přidat jako oblíbený (22) | Citujte tento článek na svých webovkách | Shlédnutí: 11457

Komentáře (21)
RSS komentáře
11. 20-06-2007 13:48
 
Hloupa akce
Bezdomovci si obecne litost nezaslouzi. Jestlize se nekdo rozhodne jen tak vegetovat, pak jeho zivot lidskou hodnotu ztraci. Je lhostejne, ze se to muze stat i me.
Host
 
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
12. 20-06-2007 10:09
 
nesouhlasím s tímto webem
Tento web má velmi profesionální design. Naprosto ale nesouhlasím s tím, aby se z mých daní platili další darmožrouti, kterým se už teď platí dost a dle mého názoru příliš. Kdokoliv ať je v jakékoliv situaci může vyhledat nejbližší stavbu rodinného a domu, kde ho rádi přijmou jako podavače. Každý člověk v jakkoliv tíživé situaci se může chytit lopaty, tvárnice, cihly, kolečka a pod a vydělat si na chleba, pivo a bydlení.
Host
 
Vladimír Stránský
13. 20-06-2007 01:16
 
nesouhlasím s tímto webem
http://england.shelter.org.uk/home/index.cfm 
http://www.nadeje.cz/vzdelav/homeless.html
Host
 
valodja
14. 20-06-2007 01:03
 
do čtvrtice všeho dobrého :-p
http://www.armadaspasy.cz/staticke.php?wh=co_delame 
http://www.nadeje.cz/historie.html 
 
to by měli být rozhodně partneři a oponenti případného projektu - pokud je tedy myšlen vážně a ne jen jako (v pravdě politické :upset ) plácnutí do vody ;)  
 
To, že 300 lidí podepíše petici, ještě nikomu střechu nad hlavou nedá...
Host
 
valodja
15. 20-06-2007 00:16
 
ještě pár drobností -
ad1: "Dříve lidé bez domova se mohli uchýlit do stájí nebo do chlévů, dnes tato možnost téměř neexistuje." 
Bylo by dobré opravit slovosled, aby to bylo česky: "Dříve SE lidé bez domova mohli..." 
 
ad "NE finanční pomoc, ale klíček od přístřeší. Poskytování finanční pomoci těmto lidem vůbec nepomůže, ale právě naopak. Peníze jsou díky jejich duševní slabosti často hned utraceny za alkohol či cigarety. Skutečná pomoc je klíček od přístřeší - samostatná malá komůrka se záchodem a sprchou, (8m2, postel, sprcha s 50 l teplé vody denně, záchod)." 
 
Ohledně dávek (viz "zrušení všelijakých sociálních dávek a podpor na bydlení a ponechání jen práva na minimální přístřeší, státní rozpočet ušetří řádově několik miliard ročně." - to by nebylo šťastné řešení!) - nezapomeňme, že je nejdůležitější předcházet tomu, aby člověk vůbec na ullici skončil! A tedy nějaké dávky pro člověka, který je schopen normálně fungovat, ale dočasně se ocitl v nouzi by být měly - bezdomovectví se musí všemi prostředky předcházet a do poslední chvíle se snažit řešit problémy standardními cestami - svého času jsem měl na škole kurz sociální systém a chodil tam chlápek ze sociálky a když o tom tak mluvil, tak jsem nabyl dojmu, že stát člověka, který je schopen/ochoten kooperovat na holičkách do určité míry nenechá. Ovšem ti, co již na holičkách jsou, těm by se skutečně pomoci mělo. Ovšem ta forma 8m pokoje s příslušenstvím je přehnaná! To je hotel a tam bych se nastěhoval úplně v klidu i se svým už skoro vystudovaným Mgr.!! To musí být opravdu minimalistické řešení! Dělal jsem si náčrtky a 6m by bohatě stačilo. Možná i 5,5. A po francouzském vzoru sociálního bydlení elektřinu a teplou vodu na mince. Zdarma prostě jen strohý pokojík, kde nemrzne.  
A taky by bylo dobré uvažovat o tom, jak zajistit, aby takový výdobytek nebyl zneužíván - prostě jak zajistit, aby k němu měli přístup jen ti opravdu nejpotřebnější?! 
 
A ještě ke stylistice: "mimořádně nebezpečnému zdravotnímu riziku" by asi bylo lépe napsat "mimořádně velkému zdra...", neb riziko je významově velmi blízko "nebezpečí", takže jde o duplicitu. 
 
A do třetice "Skutečná vyspělost a úroveň společnosti není jen podle výše HDP..." nahradit "není jen" například "se nepozná jen podle..." - aby to znělo pěkně a logicky. 
 
Zdravím a podepisuji petici s výhradami. 
 
 
Těším se na další diskuzi
Host
 
valodja
16. 19-06-2007 23:31
 
ještě pár drobností -
no těch 1500 jsem pochopil jako měsční náklady - na výstavbu by bylo třeba počítat tak spíš s 200-300 tisíci na jednu jednotku (odhad a dost možná ještě optimistický..) 
 
Ale i tak - 10 000 takových jednotek by vyšlo...na...hmmm...na pouhé 3 miliardy... 
 
No, pro začátek by bylo možná vůbec fajn dořešit to, aby alespoň v zimě a mrazu měli bezdomáči možnost přespat alespoň někde, třeba i na palandách po 6 na pokoji, řekl bych...aby neumrzali a tak... 
 
Ale že je třeba mít ambiciozní vizi, to je fakt...  
 
:p
Host
 
valodja
17. 19-06-2007 21:53
 
Jo kdyby za 1.500 to bylo řešitelné
tak bychom se jako bezdomovci mohli hodit všichni jen za pouhých 15 miliard korun. Což vypadá na první pohled hodně, ale je to jen zlomek našich menších tunelů - na to rozhodně máme. 
 
Co takhle rozpočet na tu psí boudu za 1500? Vždyť to je cena jen běžné sprchové baterie (má tam být ta teplá voda, přeci). 
 
Kdyby bylo problém bezdomovců možné tak jednoduše vyřešit, tak by to už někdo asi dávno zavedl, nebo ne? 
Je to skutečně problém - kdysi měli lidé domovské právo a tak je posílali zpátky postrkem do té obce, odkud pocházeli. Takže obce se staraly jaksi již preventivně a odmalička se cepovali všichni navzájem, aby takhle někdo nedopadl. Dneska už nikdo nikoho nevychovává. 
 
Těžko říci, v čem dalším ten rozdíl spočívá. Dnes je třeba mnohem víc lákadel než před 100 lety.  
Ani nemusí jeden povinně pracovat jako za socíku před 20 lety. ...
Host
 
18. 19-06-2007 21:14
 
je to zajímavý nápad ale
Bylo by to třeba pojmout pochopitelně poněkud komplexněji - ne jen těm lidem dát ubytování, ale podat jim i nějak pomocnou ruku, aby "komůrka" pro ně nebyla cílová, nýbrž jen přestupní stanice... 
 
Ono třeba Armáda spásy, nebo Naděje se už o podobné věci pokoušejí delší dobu. Ale to, že jako opravdovou "looser" dávku by bylo lépe dát přístřeší a poradit/zprostředkovat možnost přivydělat si sám těch pár korun na jídlo, by asi bylo i rozumné. Chtělo by to třeba vymyslet nějaký registr, kde by se shromažďovaly drobné brigády pro tyto lidi s problémy...ale nejprve by jistě potřebovali lidsky a duchovně se uzdravit... 
 
Kdyby se to vyřešilo jen něčím, jako jsou "čunkoboxy" a ti lidé by se nechali napospas sami sobě, přišel by celý projekt nejpíš vniveč.  
 
No, jak o tom přemýšlím, tak by asi jako první krok bylo lepší vymyslet něco kompatibilního s výše uvedenými zavedenými institucemi. 
 
A financování? No, rozhodně by nemělo vše asi jít z rozpočtu, nějaký rozumný a důvěryhodně vedený jednotný nadační fond + státní kofinancování by byly fajn (+EU fundraising..).  
 
Ovšem nejsem si jist, kolik by takových míst k útulku mělo být...10000? 40000? 60000?  
A vůbec - asi by chtělo celou záležitost nízkoprahových komůrek systematicky domyslet i s jinými/vyššími typy nízkoprahového bydlení - co třeba nízkoprahové garsonky pro mladé, chudé rodiny?  
 
No, není to jednoduchá problematika, ale jádro návrhu se mi líbí. Chce to ale hodně dobře propracovat a prokonzultovat s lidmi, co o problému už něco vědí (taky NP..) a pokud bude řešení dostatečně komplexní, může nadělat hodně dobrého.  
 
A jinak - myslím, že 8 m je celkem dost :-) Já bydlím celý rok na 9m a zrovna včera jsem si říkal, jaký to nemám velký pokoj. Tady v Belgii se i za mizerný 7m pokoj na hlučném místě platí 150eur za měsíc - to jen tak na okraj.  
 
Architekti - studenti na Č/VUT by určitě něco zajímavého a úsporného dokázali vymyslet, ale nejprve je třeba vyřešit filozofii projektu. 
 
Je třeba, aby se ti lidé (znovu) naučili zodpovědnosti (protože bez zodpovědnosti žádný pocit domova a úcty ke své světničce nepocítí) - aby se nebudovala jen nějaká ghetta k vybydlení. 
 
Jsem ochoten se případně nějak zapojit, ale nejsem teď moc v ČR...každopádně opatrně sympatizuji ;)
Host
 
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
19. 19-06-2007 10:59
 
je to zajímavý nápad ale
Toto mohl vymyslet snad jen člověk, který by měl urychleně navštívit zařízení, kde jeho komůrka bude mít kliku jen zvenku.
Host
 
náhodný čtenář
20. 19-06-2007 09:50
 
Souhlasím s tímto webem
Je pravda, vše co se tu píše, k bezdomovcům se spousta lidí chová hůř než ke zvířatům a přitom jsou to lidé. Jsem moc ráda, že tato iniciativa vznikla a pomůžu ji šířit dál. 
Ale obávám se, že ti sobci(a víme všichni jakou politickou stranu volí, že)mají každého bezdomovce za nemakačenka a jde jim jen nahrabat si sami pro sebe.
Host
 
Náhodná čtenářka


Aktualizováno ( Neděle, 06 leden 2008 )
 
< Předch.
 
Zasílání novinek

Chci být informován o činnosti


 


© 2019 Právo na minimální přístřeší
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.